Home >Huawei >Jak się dowiedzieć, czy mój telefon został zhakowany?

Huawei

Time: g-soft

On: Mar/03/2023

Category: Huawei iphone samsung Digitaalinen elämä

Tags: ¿Mi teléfono huawei me está espiando?

Poradniki DZIŚ MÓWI O TYM

Subskrybuj Engadget Mobile

Otrzymuj e-mail dziennie z naszymi artykułami:

1 komentarz Iván Ramírez @ivan_r

W filmach, kiedy jakieś zhakowane urządzenie wydaje dźwięki, pokazuje komunikat i dużo, dużo kodu poruszającego się po ekranie, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.Może być trudno stwierdzić, czy Twój telefon został zhakowany i / lub szpiegują Cię za jego pomocą.

Jeśli podejrzewasz, że Twój telefon komórkowy może zostać naruszony, istnieje szereg wskazówek, które możesz zebrać, aby sprawdzić, czy rzeczywiście zainstalowano coś dodatkowego, który rejestruje Twoje ruchy, czy nie.

Czy to zmodyfikowany telefon komórkowy?

Mobilne systemy operacyjne są znacznie bardziej „zamknięte” niż komputerowe, więc złośliwe oprogramowanie jest stosunkowo trudne do dostania się do nich właśnie w ten sposób.Wyjątek od tej reguły ma miejsce, gdy kupiłeś używany telefon komórkowy i wykazuje on oznaki modyfikacji.Na przykład jest to telefon komórkowy z systemem Android, na którym zainstalowano niestandardową pamięć ROM lub iPhone'a po jailbreaku.

Fakt, że telefon został zmodyfikowany, nie oznacza, że ​​szpieguje Ciebie, ale ułatwia osobie, która go zmodyfikowała, posiadanie ukrytego oprogramowania szpiegującego, którego nie było w fabryce.Aby dowiedzieć się, czy telefon został zmodyfikowany, możesz zobaczyć status certyfikacji Google Play.Jeśli tak i podejrzewasz, że mógł zostać zmodyfikowany w celu szpiegowania Ciebie, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przywrócenie fabrycznego oprogramowania układowego.

Zmodyfikowany telefon komórkowy częściej zawiera coś dodatkowego w środku niż taki, który nie jest

Nawiasem mówiąc, zdarzały się przypadki podejrzanego oprogramowania preinstalowanego na telefonach komórkowych, chociaż nadal jest to wyjątek.Oprogramowanie do telefonów komórkowych z systemem Android musi zostać przeanalizowane przez Google przed certyfikacją w celu uwzględnienia Usług Google.Po raz kolejny fakt, że telefon został zmodyfikowany, nie oznacza, że ​​zawiera złośliwe oprogramowanie, ale jeśli tak, istnieje większa szansa na jego ukrycie.

Sprawdź połączenia i SMS-y

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy telefon robi „dziwne rzeczy”, jest sprawdzenie historii połączeń i SMS-ów.Czy zarejestrowane są rozmowy, których nie wykonałeś?Biorąc pod uwagę, że złośliwe oprogramowanie może manipulować rejestrem połączeń, dodając go lub usuwając, najlepiej sprawdzić listę bezpośrednio u operatora.

Jak się dowiedzieć, czy mój telefon został zhakowany?

Ważną informacją jest sprawdzenie, czy przekierowanie połączeń jest aktywne, aby wszystkie połączenia przychodzące na Twój numer telefonu trafiały na inny numer.W tym artykule możesz zobaczyć, jak aktywować i dezaktywować przekazywanie połączeń na telefonie iPhone i telefonie komórkowym z systemem Android.

Jeszcze ważniejsze są otrzymywane SMS-y, zwłaszcza wiadomości weryfikacyjne konta.Oprogramowanie szpiegujące może przechwytywać wiadomości SMS z telefonu komórkowego i wysyłać kody użytkowania do innej osoby, aby na przykład zarejestrować numer WhatsApp na innym telefonie.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy przekierowanie połączeń jest aktywne, a także czy pojawiają się prośby o zresetowanie haseł lub podejrzane SMS-y

Warto również sprawdzić, czy nagle pojawiły się prośby o nowe hasło lub reset hasła, o czym możesz się dowiedzieć sprawdzając wiadomości SMS lub e-maile.Ponownie, może się zdarzyć, że „szpieg” przechwytuje twoje e-maile, aby zmienić twoje hasła, a tym samym uzyskać dostęp do twoich kont z innego urządzenia.

Wreszcie, nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, czy podejrzane wiadomości zostały wysłane do wszystkich Twoich znajomych na Facebooku, Twitterze, pocztą lub w jakikolwiek inny sposób.Chociaż złośliwe oprogramowanie może usunąć wskazówki, zwykle dowiesz się o tym, gdy Twoi znajomi napiszą do Ciebie, aby o to zapytać.

Zwróć uwagę na powiadomienia

Monit iOS, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do schowka

Z biegiem czasu zarówno Android, jak i iOS dodały funkcje poprawiające Twoją prywatność i bezpieczeństwo, w wielu przypadkach poprzez powiadomienia.Na przykład najnowsze wersje powiadamiają, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do mikrofonu, kamery lub lokalizacji.Nigdy nie zaszkodzi przejrzeć te powiadomienia i sprawdzić, czy mają sens: że Mapy Google uzyskują dostęp do lokalizacji jest normalne;niech zrobi to aplikacja latarki, nie tak bardzo.

Najnowsze wersje systemów Android i iOS powiadamiają Cię, gdy aplikacje uzyskują dostęp do kamery, lokalizacji i mikrofonu

W bardziej przyziemnym terenie, jeśli ktoś aktywował udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym za pomocą Map Google lub innych aplikacji, od czasu do czasu będą się pojawiać powiadomienia informujące o tym.Jeśli nie zwrócisz uwagi na powiadomienia, nie dowiesz się o tym.

Należy zwracać uwagę nie tylko na powiadomienia systemowe, ale także na podejrzane powiadomienia o ewentualnych aplikacjach szpiegowskich, zwłaszcza tych, które są trwałe i nie należą do żadnej zainstalowanej aplikacji.

W Engadget Android Jak sprawdzić, czy Twój telefon został zhakowany i jak tego uniknąć?

Sprawdź aplikacje

Prawdopodobnie najlepszym sposobem sprawdzenia, czy telefon został zhakowany i/lub zawiera oprogramowanie szpiegujące, jest uważne przejrzenie listy zainstalowanych aplikacji w poszukiwaniu aplikacji niesystemowych, których nie zainstalowałeś.

Powinieneś zwrócić uwagę, ponieważ wiele z tych aplikacji szpiegowskich używa ogólnych nazw, aby pozostać niezauważonym, takich jak Aktualizacja systemu, Opcje Sys i podobne opcje.Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy są tym, za kogo się podają, jest sprawdzenie, czy można je odinstalować.Jeśli tak, to nie są to aplikacje systemowe.

Złośliwe aplikacje ukrywają się pod ogólnymi nazwami, ale możesz je znaleźć, dokładnie sprawdzając.

Aby znaleźć podejrzane aplikacje, możesz pomóc sobie z listy aplikacji zużywających więcej baterii, gdzie musisz użyć krytycznego oka, aby odróżnić, co ma sens, a co nie.Ponownie, gra, w którą grasz przez cały dzień, zużywa dużo baterii, jest normalna;Niech aplikacja latarki, której nawet nie otworzyłeś, nie.

Inną interesującą informacją może być przejrzenie aplikacji, które zużywają najwięcej danych, chociaż podświetli ona aplikację szpiegowską tylko w przypadku, gdy kradnie ona dużą ilość danych, takich jak wszystkie Twoje zdjęcia i filmy.Kradzież haseł i tekstów prawie nie wykorzystuje danych.

Wreszcie, nigdy nie zaszkodzi sprawdzić aplikacje, które mają dostęp do lokalizacji, i jest to jedna z najbardziej soczystych danych dla każdego, kto szpieguje Cię za pomocą własnego telefonu komórkowego.Innym dobrym pomysłem byłoby zrobienie tego samego z dostępem do kamery i mikrofonu.

Aktywuj Play Protect na telefonach komórkowych z systemem Android

Telefony komórkowe z systemem Android mają własny program antywirusowy zintegrowany z Google Play, zwany Play Protect.Ten program antywirusowy może zatrzymać dużą ilość złośliwego oprogramowania i potencjalnie szkodliwych aplikacji, więc możliwe jest, że w przypadku zhakowania telefonu komórkowego Play Protect zostanie wyłączony.

Aby sprawdzić stan Google Play Protect, otwórz Google Play, dotknij swojego zdjęcia profilowego i wybierz z menu Play Protect.Jeśli wyłączone, pojawi się na czerwono.Aktywuj go i naciśnij Analizuj teraz, aby przeprowadzić analizę na telefonie komórkowym.Ponownie, fakt, że Play Protect jest wyłączony, nie oznacza, że ​​telefon jest zagrożony, chociaż jest dobrą wskazówką, że jest coś dziwnego, ponieważ jest on standardowo aktywny.

Udostępnij Jak się dowiedzieć, czy mój telefon został zhakowany

Tematy

Udział