Analiza Huawei P9 dogłębna i opinia

Hogar >Huawei >Analiza Huawei P9 dogłębna i opinia

Huawei

Tiempo: g-soft

On: Sep/07/2022

Categoría: Huawei iPhone Samsung

Etiquetas: huawei p9 es un buen teléfono

Huawei od dłuższego czasu nie zadowalał się konkurowaniem z innymi chińskimi telefonami z segmentu niskiej lub średniej półki, ale starał się znaleźć miejsce wśród dużych producentów – głównie Apple i Samsung – w dziedzinie high-endu.

Stopniowo firma zdołała dać się poznać zachodnim użytkownikom dzięki połączeniu potężnych specyfikacji, rozsądnych cen i dużej inwestycji w reklamę.

Na papierze Huawei P9 to bardzo interesujący telefon, nie tylko ze względu na metalową konstrukcję i parametry techniczne – Kirin 955, 3 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci – ale także ze względu na innowacyjny (i kontrowersyjny) aparat z dwoma obiektywami. opracowany z Leicą.

Dzięki uprzejmości Huawei mamy okazję testować Huawei P9 od kilku tygodni, a następnie przedstawiamy naszą dogłębną analizę.

Projektuj i buduj

Huawei pożyczył projekt Huawei P8 i dopracował go, aby stworzyć nowe urządzenie o bardzo atrakcyjnym wyglądzie.

W rzeczywistości dla wielu Huawei P9 to najpiękniejszy telefon, jaki firma kiedykolwiek wyprodukowała.

W przeciwieństwie do innych smartfonów Huawei, które przeszły przez naszą tabelę testową - takich jak Huawei Mate 8 - Huawei P9 jest znacznie bardziej kompaktowy i dlatego ma lepszą przyczepność.

Huawei P9 został wyprodukowany z jednego kawałka aluminium o wysokiej wytrzymałości i według firmy ma krawędzie cięte diamentem.

Ekran posiada szkło 2.5D, co oznacza, że ​​jest on zaokrąglony na końcach i znacznie przyjemniej odsuwa się palec od końca telefonu.

Huawei P9 ma podobny wygląd i rozmiar do iPhone'a 6s, ale Huaweiowi udało się lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadzając większy ekran, który ledwo ma boczne ramki, a ramki nad i pod ekranem są również dość wąskie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich telefonów podobnych rozmiarów, nie jest możliwe dotarcie kciukiem do wszystkich obszarów ekranu trzymając telefon jedną ręką.Na szczęście Huawei umieścił w interfejsie użytkownika funkcję, która zmniejsza rozmiar ekranu i odsuwa go na bok.

Inną powiązaną funkcjonalnością jest możliwość wyświetlania na ekranie pływającego przycisku, który można przeciągnąć do prawej lub lewej krawędzi, aby ułatwić dostęp do niektórych funkcji.Pływający przycisk rozszerza się po naciśnięciu i wyświetla skróty do Wstecz, Strona główna, Ostatnie zadania, Ekran blokady i Optymalizacja.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przestrzeń Huawei P9 jest bardzo dobrze wykorzystana i ma stosunek ekranu do ciała 73%.Przy grubości zaledwie 7 mm jest jednym z najcieńszych smartfonów z najwyższej półki w tej chwili i pomimo tego, że zawiera dwa aparaty z tyłu, nie mają one żadnego rodzaju występu.Inne smartfony, takie jak Samsung Galaxy S7 czy HTC 10, mają aparaty wystające z powierzchni telefonu.

Huawei P9 jest również dość lekkim telefonem, chociaż jego metalowa obudowa sprawia, że ​​czuje się w dłoni.

l Huawei P9 jest dostępny w różnych kolorach - srebrnym, szarym, białym, złotym i różowym złotym - ale w Hiszpanii sprzedawane są tylko dwa pierwsze.Kolor przenika całą metalową powierzchnię telefonu, a nie tylko boki jak w przypadku innych telefonów.

Przednią część Huawei P9 zajmuje głównie ekran, którego boczne ramki są bardzo wąskie.

Nad ekranem znajduje się głośnik nauszny, a po jego lewej stronie przedni aparat oraz zwykłe czujniki zbliżeniowe i jasności.

Wewnątrz głośnika znajdziemy wielokolorową diodę powiadomień, która nie jest widoczna, gdy jest wyłączona.

Sukcesem jest, że Huawei dołączył diodę powiadomień, ponieważ wielu producentów już zrezygnowało z tego elementu.

Na dole znajdziemy tylko srebrne litery logo HUAWEI i jak zwykle nie ma fizycznego przycisku, ale są one wirtualne i w razie potrzeby wyświetlają się na ekranie.

Zarówno górny, jak i dolny margines mają dość atrakcyjny wzór linii poziomej.

Z tyłu znajdziemy metalową tylną pokrywę, której nie można zdjąć i w związku z tym nie mamy dostępu do baterii.

W górnej części pleców znajdziemy białą opaskę, w której znajduje się podwójny aparat, zlicowany z powierzchnią.

Obok aparatu znajdziemy podwójną lampę błyskową LED, a pod nią moduł laserowego ustawiania ostrości.

Po prawej stronie znajduje się napis LEICA, a poniżej kilka informacji o charakterystyce aparatu.

Cała górna część aparatu jest chroniona szkłem Gorilla Glass 3, dzięki czemu jest odporny na wstrząsy i nie ulega łatwo zarysowaniu.

Nieco niżej znajduje się czytnik linii papilarnych, na metalowej powierzchni, która jest lekko cofnięta.Znacznie niżej wygrawerowane logo HUAWEI, a tuż pod nim kilka napisów z danymi produkcyjnymi terminala.

Po prawej stronie znajdziemy przycisk zasilania, a nad nim przycisk głośności, w jednym kawałku i wydłużony.Oba przyciski zapewniają dobre wyczucie dotyku i wystarczający skok.

Po lewej stronie znajduje się tylko gniazdo, w którym mieści się karta nano-SIM oraz karta micro-SD.

W górnej części telefonu znajduje się tylko jeden mikrofon.

W dolnej części telefonu na środku znajduje się złącze USB-C.Po jednej stronie znajduje się gniazdo słuchawkowe, a po drugiej główny głośnik.

Uchwyt telefonu jest dobry, ponieważ boczne krawędzie telefonu są zaokrąglone i dlatego nie wbijają się w dłoń, gdy są mocno trzymane.Tył jest całkowicie płaski, więc nie układa się tak dobrze w dłoni, ale zamiast tego możemy wygodnie używać go w pozycji pochylonej bez „tańczenia” podczas pisania na ekranie.

Metaliczna powierzchnia wydaje się dość dobrze odpychać odciski palców, ponieważ nie są one wcale zaznaczone na powierzchni telefonu.Huawei P9 nie jest wodoodporny, więc musimy uważać, żeby się nie zamoczyć.

Ekran

Huawei P9 ma 5,2-calowy ekran z panelem LCD IPS-Neo i rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Rozdzielczość ekranu może być dla niektórych nieco słaba, biorąc pod uwagę, że większość telefonów z wyższej półki - Samsung Galaxy S7, LG G5, HTC 10 itp.- wybierz panele QHD.

Huawei twierdzi, że nie jest konieczne zwiększanie rozdzielczości ekranów smartfonów powyżej 1080p, ponieważ rzekome zwiększenie ostrości nie rekompensuje większego zużycia baterii.Zakładamy zatem, że decyzja o wyposażeniu Huawei Nexusa 6P w panel QHD 5,7″ należała do Google.

W każdym razie podzielamy pogląd Huawei, że ekran 1080p jest więcej niż wystarczający dla terminala tej wielkości, mimo że ostatnio niektórzy producenci „stracą rozum” za dostarczanie swoim telefonom wyższych rozdzielczości, takich jak QHD, a nawet 4K.

Gęstość pikseli okazuje się wynosić 423 dpi, co zapewnia, że ​​ekran jest bardzo ostry, a poszczególne piksele nie do odróżnienia.Jak już wspominaliśmy przy poprzednich okazjach, gęstość pikseli powyżej 300 dpi w zupełności wystarcza, aby zagwarantować wysoką ostrość.

Będąc ekranem LCD, matryca subpikselowa to RGB.Oznacza to, że czerwone, zielone i niebieskie subpiksele są ułożone w rzędy czerwono-zielono-niebieskie (RGB), w przeciwieństwie do typowych wyświetlaczy Samsung AMOLED.

W wyświetlaczach AMOLED subpiksele są ułożone w kształty geometryczne – zwykle romby – w matrycy typu Pentile.Przy tej samej rozdzielczości wyświetlacze RGB wyglądają ostrzej niż wyświetlacze Pentile, które dają zygzakowaty efekt na liniach prostych.

Jednak ekrany AMOLED mają inne zalety w stosunku do ekranów LCD pod względem kontrastu, głębi czerni, jaskrawości kolorów i zużycia energii.

Aby przeanalizować jakość ekranu, przeprowadziliśmy kilka testów za pomocą profesjonalnego oprogramowania CalMAN Ultimate oraz kolorymetru X-Rite i1Display Pro.

Według naszych własnych pomiarów maksymalna jasność Huawei P9 wynosi około 546 nitów.To dość wysoka wartość, chociaż niektóre telefony z wyższej półki, takie jak iPhone 6s Plus czy LG G5, ją przewyższają.

[pokaż identyfikator rjqc = »116 ″]

Gama kolorów, jaką może wyświetlić panel Huawei P9, jest bardzo dobra, ponieważ obejmuje 132% przestrzeni kolorów sRGB.

Kolor biały ma temperaturę barwową 7360ºK, powyżej poziomu odniesienia 6500ºK, co oznacza, że ​​na ekranie widać niebieskawy odcień, który jest zauważalny w aplikacjach z białym tłem, takich jak przeglądarka.Wartość gamma wynosi 2, nieco daleko od optymalnego 2,2.

Wierność odwzorowania kolorów można poprawić, ponieważ średni błąd wynosi 5,8 dE (wartość poniżej 4 dE uważa się za doskonałą, a powyżej 9 za niedopuszczalną), przy czym maksymalny błąd wynosi 10,6 dE.Jak już wspomnieliśmy, głównym problemem jest to, że ekran ma niebieski odcień, który zniekształca wszystkie kolory.

Dzięki opcji, którą Huawei P9 zawiera w celu dostosowania temperatury barwowej, możliwe jest uzyskanie lepszej reprodukcji kolorów poprzez umieszczenie wskaźnika na maksymalnym ustawieniu „Ciepszy”.Powoduje to jednak nieznaczny spadek maksymalnej jasności.

Czarny kolor jest dość głęboki jak na ekran LCD (0,417 nitów), jak można się spodziewać, ponieważ panele IPS-NEO charakteryzują się ciemniejszą czernią niż konwencjonalne panele IPS.Mimo to daleko mu do niemal czystej czerni, jaką oferują ekrany AMOLED.W każdym razie kontrast jest dość wysoki, około 1300:1.

Kąty widzenia są szerokie, a kolory nie zmieniają się podczas patrzenia na ekran pod kątem.Ekran telefonu jest czytelny również w biały dzień, co jest zawsze mile widziane.

Sprzęt komputerowy

Huawei jest jednym z niewielu producentów smartfonów, który produkuje własne chipy i włącza je do swoich najpotężniejszych terminali.

W przeszłości widzieliśmy Huawei Ascend Mate 7 z Kirin 925, Huawei P8 z Kirin 930, Huawei Mate S z Kirin 935 i Huawei Mate 8 z Kirin 950, żeby wymienić najważniejsze.

Chociaż ogólna wydajność układów Kirin okazuje się całkiem dobra, wszystkie mają tendencję do słabnięcia pod względem graficznym.

Huawei P9 zawiera procesor Kirin 955 z ośmioma rdzeniami w dużej architekturze.LITTLE dla mniejszego zużycia energii: cztery rdzenie Cortex-A72 2,5 GHz do zadań najbardziej obciążających procesor i cztery rdzenie Cortex-A53 1,8 GHz, które zużywają mniej energii dla mniej wymagających zadania..

Podobnie jak Kirin 950, układ Kirin 955 został zbudowany na linii produkcyjnej 16 nm, zamiast 28 nm z poprzednich generacji, co zapewnia większą wydajność energetyczną.Mimo to nowe chipy Qualcomm Snapdragon 820/821 i Samsung Exynos 8890 są budowane w 14 nm.

W aspekcie graficznym znajdziemy GPU Mali-T880, który nie powinien mieć wielkich problemów z płynnym przesuwaniem ekranu 1080p Huawei P9.

Wraz z procesorem znajdziemy 3 GB pamięci RAM dla wersji 32 GB (czyli tej, którą testowaliśmy) i 4 GB pamięci RAM dla wersji 64 GB, która nie jest sprzedawana w Hiszpanii.

Następnie zobaczymy wyniki telefonu w różnych testach porównawczych, które dadzą nam wyobrażenie o mocy tego terminala w porównaniu z innymi telefonami.

W benchmarku AnTuTu v6 uzyskał wynik 86 212 punktów, co jest bardzo wysokim wynikiem, chociaż nie przewyższa flagowych telefonów innych marek, takich jak Apple i Samsung.

[pokaż identyfikator rjqc = »100 ″]

W benchmarku Geekbench osiągnął 1809/6420 punktów w testach mono/multi-core, co jest spektakularnymi wynikami.

[pokaż identyfikator rjqc = »103 ″]

Analiza Huawei P9 dogłębna i opinia

W sekcji pamięci masowej, Huawei P9 nie wyróżnia się w testach szybkości odczytu i zapisu AndroBench, ponieważ wykorzystuje konwencjonalną pamięć NAND typu eMMC 5 zamiast szybszej pamięci NAND UFS 2.0 lub 2.1 używanej na przykład przez Galaxy S7, LG G5 lub Xiaomi Mi 5.

[pokaż identyfikator rjqc = »125 ″]

Porównaliśmy czasy ładowania kilku wymagających gier – Asphalt 8, NOVA 3 i Modern Combat 5 – i Huawei P9 wypadł bardzo dobrze, co widać na wykresie, mimo że jego przechowywanie nie należy do najszybszych.

[pokaż identyfikator rjqc = »131 ″]

W ogólnym teście wydajności PCMark uzyskał wynik 6851 punktów, co jest wartością wyróżniającą się na tle innych terminali high-end.

[pokaż identyfikator rjqc = »105 ″]

W teście 3DMark SlingShot telefon uzyskał całkiem nieoczekiwane wyniki.

[id show-rjqc = »95 ″]

Wreszcie w teście graficznym GFXBench urządzenie uzyskało dość przeciętne wyniki w porównaniu z innymi telefonami z wyższej półki.

Wyniki testów poza ekranem (przeprowadzonych w rozdzielczości 1920 x 1080 niezależnie od rozdzielczości ekranu) jasno pokazały, że ten GPU jest poniżej najmocniejszych telefonów w tej chwili.

W testach ekranowych (przy natywnej rozdzielczości ekranu) Huawei P9 ma pewną przewagę, ponieważ rozdzielczość jego ekranu jest znacznie niższa niż w innych telefonach z wyższej półki z panelami QHD.Jednak wyniki nie są godne uwagi.

[pokaż identyfikator rjqc = »107 ″]

[pokaż identyfikator rjqc = »132 ″]

Wyniki uzyskane przez Huawei P9 pokazują, że jego procesor dorównuje najmocniejszym procesorom w tej chwili.Huawei P9 szybko reaguje na nasze naciśnięcia klawiszy, a podczas korzystania z telefonu nie wykryliśmy żadnych przestojów ani innych oznak spowolnienia podczas korzystania z popularnych aplikacji, takich jak Google Maps, Facebook, Twitter, WhatsApp, Periscope itp.

Interfejs porusza się bardzo płynnie, zarówno podczas otwierania aplikacji, jak i przełączania między jednym a drugim zadaniem.Nie zauważyliśmy też, że telefon zamyka aplikacje z powodu braku pamięci, jak to ma miejsce w innych telefonach.

W części graficznej GPU Mali-T880 nie wyróżnia się tak samo jak procesor, chociaż niższa rozdzielczość jego ekranu w porównaniu z innymi telefonami z wyższej półki sprawia, że ​​wydajność jest wystarczająca, przynajmniej do gier. .

W wymagających grach, które testowaliśmy – Asphalt 8, Modern Combat 5 i Unkilled – wydajność telefonu była dobra, a gra porusza się z dużą liczbą klatek na sekundę nawet przy maksymalnym poziomie jakości grafiki.

W rzeczywistości, korzystając z oprogramowania GameBench, byliśmy w stanie zmierzyć różne parametry wydajności w tych grach, a wynik był bardzo dobry:

Bawić sięŚrednie FPSStabilność FPS% GPU% PROCESOR
Asfalt 829100%Niedostępne8%
Nowoczesna walka 53571%Niedostępne7%
Niezabity40100%Niedostępnejedenaście%

Podobnie jak wszystkie telefony z wyższej półki, nagrzewa się nieco pod dużym obciążeniem, zwłaszcza w grach 3D.W okresach dużej intensywności zmierzyliśmy temperaturę tylnej powierzchni telefonu na 41ºC.

Huawei wprowadził aplikację o nazwie Phone Manager, która analizuje stan telefonu i oferuje różne sposoby optymalizacji działania telefonu.

Ta aplikacja może między innymi zaproponować zamknięcie niektórych aplikacji w celu zmniejszenia zużycia energii, usunięcie dużych plików lub aplikacji mało używanych w celu zwolnienia miejsca lub dezaktywację Bluetooth, jeśli nie ma urządzenia do połączenia.

Ta sama aplikacja umożliwia również blokowanie połączeń i wiadomości od określonych użytkowników, zarządzanie ruchem danych, kontrolowanie aplikacji, które mogą wyświetlać powiadomienia pływające lub w centrum powiadomień, ograniczanie dostępu do niektórych aplikacji za pomocą hasła lub odcisku palca oraz zarządzanie zużyciem baterii .

Huawei P9 jest dostarczany z 32 GB pamięci, chociaż w innych krajach jest również sprzedawany w wersji 64 GB, której towarzyszy 4 GB pamięci RAM.Zaraz po wyjęciu z pudełka jest około 25 GB wolnego miejsca, ale na szczęście ma gniazdo do włożenia karty micro-SD.

Niestety, Huawei nie zastosował funkcji Android Marshmallow Adoptable Storage, która pozwala sformatować kartę micro-SD tak, jakby była rozszerzeniem pamięci wewnętrznej, dzięki czemu można instalować aplikacje bezpośrednio na karcie micro-SD.

Huawei i inni producenci, tacy jak Samasung i LG, mają dobre powody, aby wyłączyć Adoptable Storage.Ta funkcjonalność oznacza, że ​​nie możesz z powodzeniem wymienić karty micro-SD, a ponadto korzystanie z karty SD o słabej wydajności wpłynie na działanie telefonu.

Ponieważ nie wszystkie aplikacje można przenieść do pamięci zewnętrznej, możemy napotkać problemy z pojemnością, jeśli zainstalujemy wiele gier i aplikacji.

Pod względem łączności Huawei P9 obsługuje WiFi 802.11 b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.2, 3G/HSPA+, 4G/LTE i NFC.Nie zawiera radia FM.

System pozycjonowania jest kompatybilny z GPS, GLONASS i Beidou, więc nie jest łatwo zgubić się w dowolnym miejscu na świecie.

Łączność 4G jest kat. 6, więc może osiągnąć teoretyczną maksymalną prędkość 300 Mb/s.

Łączność 4G Huawei P9 jest kompatybilna ze wszystkimi pasmami częstotliwości używanymi w Hiszpanii, nawet 800 MHz, więc nie będziesz mieć żadnych problemów z zasięgiem.

W testach, które przeprowadziliśmy, szybkość sieci zarówno dla Wi-Fi, jak i 4G była zadowalająca.

Huawei P9 osiągnął 226 Mbps downstream i 31 Mbps upstream w Wi-Fi z połączeniem światłowodowym 200/30.W teście 4G przy połączeniu Movistar osiągnięto 29 Mb/s w kierunku pobierania i 6 Mb/s w górę.

Huawei P9 ma z tyłu czytnik linii papilarnych 360 stopni, który umożliwia odblokowanie telefonu lub dostęp do chronionych aplikacji poprzez przyłożenie palca do czytnika.

Oprócz odblokowywania ekranu, Huawei umożliwia wykorzystanie czytnika linii papilarnych do wykonywania gestów, które pozwalają odbierać połączenia, zatrzymać alarm czy robić zdjęcia/nagrywać filmy.Oferuje również kilka gestów przesuwania, takich jak wyświetlanie panelu powiadomień i przerzucanie zdjęć.

System pozwala na zarejestrowanie do pięciu odcisków palców, co wydaje się wystarczające, bo ze względu na położenie czytnika najpewniej do jego odblokowywania zawsze będziemy używać tego samego palca.

Po zarejestrowaniu odcisków palców, ekran jest aktywowany przez przyłożenie palca z tyłu, nawet bez konieczności uprzedniego włączania ekranu.Zaskoczyła nas szybkość odblokowania, ponieważ jest w stanie rozpoznać odcisk palca w zaledwie ułamek sekundy.

Pozycja czytnika linii papilarnych jest nieco niewygodna, ponieważ będąc z tyłu nie możemy odblokować telefonu odciskiem palca leżąc na stole, ale musimy wziąć go do ręki lub użyć kodu odblokowującego.

Bateria

Bateria Huawei P9 jest niewymienna, ale ma pojemność 3000 mAh.To całkiem adekwatne dla telefonu tej wielkości.

[pokaż identyfikator rjqc = »109 ″]

W teście baterii PCMark, z ekranem skalibrowanym na 200 nitów, telefon uzyskał doskonały wynik 7 godzin i 12 minut.Ten wynik jest dobry, ale nie dorównuje innym telefonom z wyższej półki, które testowaliśmy z podobnymi rozmiarami ekranu.

[id show-rjqc = »108″]

W praktyce autonomia Huawei P9 jest dobra, ale nie spektakularna.Teraz nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do końca dnia, mimo że w ciągu dnia korzystamy z telefonu dość intensywnie.

Huawei włączył narzędzie do zarządzania oszczędnościami energii w aplikacji Administracja telefonem.To narzędzie pozwala wybrać jeden z trzech możliwych trybów energii:

Aplikacja oferuje możliwość obniżenia rozdzielczości ekranu do 720p w celu zmniejszenia zużycia energii.

Ta aplikacja przeprowadza również analizę stanu telefonu, aby zwiększyć oszczędności energii, sugerując różne działania.Na przykład aplikacja wskazuje, które aplikacje zużywają najwięcej energii i które ustawienia możemy zmodyfikować, aby zmniejszyć zużycie energii (zmniejszenie jasności ekranu, dezaktywacja wibracji, dezaktywacja synchronizacji itp.).

Jedną z funkcji, która nam się spodobała, jest to, że pozwala indywidualnie wybrać, które aplikacje mogą nadal działać po wyłączeniu ekranu.Dodatkowo telefon wskazuje również, które aplikacje zużywają dużo energii, dzięki czemu wiemy, gdzie uzyskamy największe korzyści.

Huawei P9 nie ma szybkiego ładowania, a w naszych testach pełne ładowanie trwało łącznie 2 godziny i 37 minut za pomocą dołączonej ładowarki.90% ładunku uzyskuje się w ciągu 2 godzin, a pozostałe 10% zajmuje około 40 minut.

Niestety nie ma bezprzewodowego ładowania, co stopniowo staje się popularne wśród telefonów z wyższej półki.

oprogramowanie

Huawei P9 działa pod kontrolą systemu Android 6.0 Marshmallow, a oprócz systemu operacyjnego Huawei ma własną warstwę dostosowywania EMUI 4.1.

Jest to jedna z najbardziej kompletnych warstw dostosowywania, jakie widzieliśmy, ponieważ znacznie modyfikuje wygląd Androida i dodaje dużą liczbę dodatkowych funkcji.

Ikony aplikacji i folderów, począwszy od wyglądu, mają zaokrąglone rogi i nieprzezroczyste tło, nawet w przypadku aplikacji, które powinny mieć przezroczyste tło.

Przykładowo na załączonym obrazku widzimy ikonę Sklepu Play z białym tłem i ściętymi rogami – zmiany, które w ogóle nie sprzyjają jej wyglądowi.

Ekran blokady może przełączać obraz tapety za każdym razem, gdy zamierzamy odblokować telefon, jeśli wybierzemy tryb losowy, chociaż możemy również sprawić, że pozostanie on stały.

Na ekranie blokady, jeśli przesuniemy palcem od dołu do góry, pojawiają się skróty do rejestratora, kalkulatora, latarki i aparatu, które bardzo przypominają te z iOS.

Przypomina nam również iOS, funkcję wyszukiwania aktywowaną przez przeciągnięcie ekranu w dół na pulpicie.Podobnie jak Spotlight na iOS, EMUI Search umożliwia wyszukiwanie aplikacji, kontaktów, wiadomości i nie tylko.

Jeśli chodzi o widżety, Huawei nie wprowadził żadnych szczególnie oryginalnych, ale zawiera zwykłą godzinę, pogodę, kontakty itp.

Huawei P9 jest wyposażony w menedżera motywów, który pozwala całkowicie zmienić wygląd telefonu.Możesz nawet dostosować każdy konkretny motyw, zmieniając styl ekranu blokady, tapetę ekranu blokady, tło ekranu głównego, styl ikon i styl czcionki.

Te motywy wpływają również na schematy kolorów standardowych aplikacji w telefonie.Telefon jest wyposażony w sześć preinstalowanych motywów i o ile szukaliśmy, nie byliśmy w stanie znaleźć sposobu na pobranie dodatkowych motywów.

Tematy
Tematy
Tematy
Tematy

We wszystkich motywach znajduje się dolny pasek nawigacyjny z typowymi wirtualnymi przyciskami - Wstecz, Główny i Zadania - które można dostosować, ponieważ telefon pozwala wybrać jedną z czterech kombinacji

Huawei P9 pozwala też na ustawienie prostego, stylowego ekranu głównego, na którym wyświetlanych jest tylko kilka dużych przycisków.Wydaje się, że jest to opcja odpowiednia dla dzieci lub osób starszych.

Obszar powiadomień przedstawia bardzo szczególny aspekt, ponieważ powiadomienia będą wyświetlane jeden pod drugim na osi czasu, która oznacza czas nadejścia powiadomienia.

Skróty do typowych funkcji znajdują się na innej karcie w obszarze powiadomień.To sprawia, że ​​dostęp do tych funkcji jest nieco bardziej niewygodny, ponieważ wymaga przeciągnięcia paska powiadomień w dół, a następnie kliknięcia drugiej karty.

Niestety nie wszystkie możliwe skróty są pokazane, ale pojawia się tylko dziewięć ikon.Jeśli chcemy, by pojawili się inni, to musi to odbyć się kosztem wyeliminowania niektórych już istniejących.Nie do końca rozumiemy, dlaczego ikony nie są mniejsze, aby mieściły się bardziej na ekranie.

Płyta
Płyta
Płyta
Zadania

Menedżer zadań ma również szczególny aspekt, ponieważ otwarte aplikacje nie są wyświetlane w zwykłym układzie talii kart, ale jedna obok drugiej poziomo.Możemy zamknąć aplikację, uruchamiając ją w górnej części ekranu lub zamknąć wszystkie naraz, klikając ikonę kosza na śmieci.

Inną osobliwością jest to, że nie ma szuflady aplikacji jako takiej, ale wszystkie ikony aplikacji są wyświetlane na pulpicie, tak jakbyśmy byli na telefonie z systemem iOS, tylko jako Android możemy mieć również widżety na pulpicie.

Domyślnie na pulpicie mamy cztery ekrany, ale łącznie możemy mieć do 18 ekranów.Możemy ustawić różne efekty przejścia pomiędzy ekranami pulpitu, a także wybrać rozmiar siatki pulpitu: 4×5, 5×4 lub 5×5.

Huawei oferuje nam również kilka ciekawych funkcji, takich jak automatyczne wyrównywanie ikon podczas usuwania aplikacji lub potrząsanie telefonem w celu wyrównania ikon na ekranie głównym.

Niektóre ikony aplikacji, takie jak Połączenia, Wiadomości, Motywy, E-mail i inne, mogą wyświetlać mały dymek podobny do systemu iOS, który wskazuje liczbę elementów oczekujących na naszą uwagę (nieodebrane połączenia, nieprzeczytane wiadomości e-mail itp.).

Jak już wspomnieliśmy, telefon oferuje funkcje oszczędzania energii.Jednak bardzo spodobała mi się możliwość indywidualnego zarządzania każdą aplikacją do różnych celów, ponieważ pozwala ona na:

W ten sposób możemy mieć absolutną kontrolę nad aplikacjami, wykraczającą poza to, na co pozwala Android Marsmallow, i dostosować ich użytkowanie do naszych potrzeb.Na przykład możemy zdecydować, że Twitter lub Facebook nie mogą działać w tle lub że gra nie może korzystać z połączenia mobilnego.

Huawei P9 oferuje również funkcję rozpoznawania głosu.Jeśli nie możesz znaleźć telefonu, a wiesz, że jest blisko lub masz zajęte ręce i musisz zadzwonić, możesz użyć sterowania głosowego, aby znaleźć telefon i nawiązać połączenie.Niestety w tej chwili polecenia głosowe można wydawać tylko w języku angielskim.

Huawei włączył sterowanie gestami:

Huawei P9 obsługuje również funkcję Smart Unlock, co oznacza, że ​​nie musisz odblokowywać urządzenia odciskiem palca, kodem PIN lub hasłem, jeśli w pobliżu znajduje się zaufane urządzenie Bluetooth – na przykład smartwatch, zestaw słuchawkowy Bluetooth itp.

Dołączone aplikacje

Huawei umieścił aplikację o nazwie Health, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam kontrolować naszą aktywność fizyczną.Aplikacja pozwala wyznaczać cele dotyczące codziennych kroków i wagi, rejestrować, kiedy zamierzamy ćwiczyć, a także śledzić liczbę przebytych kroków, przebyty dystans i liczbę pokonanych pięter.

Aplikacja może łączyć się z zewnętrznymi źródłami danych, aby lepiej śledzić naszą aktywność fizyczną.

Huawei wprowadził do Huawei P9 sporo aplikacji innych firm, co nas zaskoczyło, ponieważ w innych telefonach tej marki nie znaleźliśmy tak wielu nadprogramów.

Oprócz wszystkich funkcji, które sprawdziliśmy w poprzednich sekcjach, Huawei wstępnie załadował sporą liczbę gier (DragonManía, Puzzle Pets, Spider-Man, Asphalt Nitro, Top Games, Ice Age i 100% Free Games) oraz inne aplikacje: Twitter, Facebook, WPS Office, Todoist, Booking, EyeEm, News Republic.

Na szczęście Huawei umożliwia odinstalowanie dowolnej z tych aplikacji i odzyskanie tego miejsca.I oczywiście mamy dostęp do Sklepu Google Play, aby pobrać dowolną aplikację.

Multimedia

Huawei P9 zapewnia dobre wrażenia słuchowe, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, ponieważ pomimo posiadania jednego głośnika na dole telefonu, emituje potężny dźwięk z dość dużą ilością tonów.

Oczywiście nie dorównuje innym urządzeniom z przednimi głośnikami, takim jak Nexus 6 czy HTC One M9, ale brzmi całkiem nieźle.

Wadą głośnika jest to, że znajduje się on na spodzie, co ułatwia zakrycie głośnika ręką podczas trzymania telefonu poziomo.

Huawei P9 zawiera własne oprogramowanie do odtwarzania muzyki z prostym i minimalistycznym interfejsem, który umożliwia przeglądanie utworów według tytułu, albumu, wykonawcy i folderu.

Kolor tła odtwarzacza muzycznego jest dostosowany do okładki aktualnie odtwarzanej płyty.

Sama okładka jest wyświetlana w okręgu, a jeśli plik muzyczny zawiera tekst piosenki, jest ona również wyświetlana w odtwarzaczu.Odtwarzacz umożliwia tworzenie list odtwarzania i oznaczanie utworów jako ulubionych.

Niestety, odtwarzacz muzyki nie jest w stanie automatycznie pobierać okładek albumów z Internetu, a także nie zawiera korektora dźwięku.Możliwe jest odtwarzanie muzyki na urządzeniu zewnętrznym, ale najwyraźniej nie jest możliwe odtwarzanie muzyki zapisanej na innych urządzeniach sieciowych.

Aplikacja Galeria służy do przeglądania i odtwarzania zdjęć i filmów zapisanych w telefonie.

Aplikacja pozwala również na edycję zdjęć dzięki różnym wbudowanym funkcjonalnościom.

Odtwarzanie wideo jest doskonałe, a telefon może płynnie odtwarzać kompatybilne pliki HD 1080p dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi.

Odtworzyliśmy niektóre pliki 4K z optymalną szybkością odtwarzania 24 kl./s.Chociaż prawdopodobnie nie będziesz chciał oglądać filmu w tak wysokiej rozdzielczości na ekranie swojego telefonu, płynne odtwarzanie jest dobrą miarą mocy procesora.

aparat fotograficzny

La cámara dual del Huawei P9 es, sin ninguna duda, uno de los aspectos más interesantes del teléfono. Durante el lanzamiento del teléfono la compañía destacó entre todas las cosas la calidad de la cámara, que va a «reinventar la fotografía smartphone.»

El aspecto más reseñable es que el hardware y el software han sido co-desarrollados con Leica. Para los que no sean aficionados a la fotografía, Leica es una de las marcas más prestigiosas y tiene fama de lanzar productos de alta calidad (y alto precio).

Ahora bien, conviene aclarar que el Huawei P9 no contiene ningún componente fotográfico de Leica, sino que la colaboración entre ambas empresas se ha producido en diseño e ingeniería de la cámara y el software de procesamiento.

Cada una de las dos cámaras cuenta con un sensor IMX286 de 12MP (tamaño de píxel de 1,25 µm), y el conjunto cuenta con flash LED, enfoque híbrido y apertura f/2.2. Otros teléfonos de gama alta cuentan con mejores valores para de apertura, como el Galaxy S7 con f/1.7 o el HTC 10 con f/1.8, y además el Huawei P9 tampoco cuenta con estabilización óptica.

La diferencia entre las dos cámaras del Huawei P9 es que un sensor está dedicado a capturar imágenes monocromo mientras que la otra captura todo el espectro de color. Esta configuración ayuda a capturar mejores imágenes en condiciones de poca luz ya que el sensor de blanco y negro puede capturar un 300% más de luz.

En la pantalla de bloqueo existe un acceso directo a la cámara pero podemos tomar una captura de manera aún más rápida en poco más de un segundo si pulsamos el botón de bajar volumen dos veces rápidamente aun estando el teléfono bloqueado.

El teléfono apenas tiene tiempo para enfocar al tomar una de estas fotos Ultra-instantáneas, por lo que la captura no es siempre perfecta.

Como en todo el interfaz, Huawei ha optado por un diseño minimalista de la aplicación de cámara que nos recuerda a la del iPhone. A la izquierda tenemos controles para ajustar el flash, conmutar entre cámara frontal/trasera, ajustar filtros o tomar una foto con poca profundidad de campo.

Aquí se puede ver una comparativa entre una fotografía normal y otra con la función de poca profundidad de campo:

Normal
Poca profundidad de campo

Estando en horizontal, si arrastramos la pantalla hacia abajo podemos acceder a ajustes de captura, donde encontraremos opciones para configurar la resolución, un temporizador, control por voz, captura de sonrisas, seguimiento de objetos, etc.

Si arrastramos la pantalla hacia arriba encontraremos diversos modos de captura: belleza, vídeo con función, pintura con luz, marca de agua, monocromático, HDR, toma nocturna, cámara lenta (120fps a 720p), foto, vídeo, panorama y cámara rápida.

En esta otra imagen podemos apreciar una captura panorámica, donde la transición entre las imágenes es perfecta.

A la derecha tenemos el botón de disparo y, encima de él, el botón para grabar vídeo. Si arrastramos la pantalla de derecha a izquierda aparecen las opciones de la cámara PRO: nivel de sensibilidad ISO (Automático, 100-1600), la zona de medición de la exposición, la velocidad de disparo, la compensación de exposición, el modo de enfoque, y el balance de blancos.

En cuanto a la velocidad de la cámara, el arranque de la aplicación Cámara es casi instantáneo y el enfoque resulta ser bastante rápido, sin duda gracias al enfoque por detección de fase y láser. Además es posible utilizar la captura continua para disparar 100 fotos en ráfaga a una velocidad de 12 fotogramas por segundo.

Para analizar la calidad de la cámara, hemos realizado una comparativa entre la cámara del Huawei P9 (12MP) con las de varios smartphones de gama alta: OnePlus 3 (16MP), HTC 10 (12MP), iPhone 6s Plus (12MP, OIS), LG G5 (16MP, OIS), Samsung Galaxy S7 edge (12MP, OIS), Sony Xperia X (23MP) y Moto G4 Plus (16MP). También hemos incorporado en la comparativa una cámara convencional Canon Powershot G5X (20MP).

En primer lugar podemos observar una comparativa de fotografías tomadas a plena luz del día, para apreciar las diferencias de nitidez entre las cámaras de los distintos smartphones.

Aquellos smartphones con cámaras de mayor resolución deberían ofrecer imágenes más nítidas, pero existen otros factores – como la calidad de la lente o el tamaño del sensor – que también influyen.

La imagen captada por el Huawei P9 ofrece una buena calidad. La nitidez es bastante buena, si bien otros smartphones con mayor resolución – como el LG G5 – permiten apreciar mejor los detalles de las hojas de los árboles y los carteles.

Esta otra escena ha sido captada a última hora de la tarde, cuando apenas queda luz ambiente y, por tanto, los teléfonos tienen grandes dificultades para contener el ruido.

El Huawei P9 opta por un procesado anti-ruido algo más agresivo que otros teléfonos, por lo que se pierden ciertos detalles. En general la calidad de la imagen es bastante buena, aunque a pesar de su tecnología de cámara dual, en mi opinión no llega al nivel del LG G5 o el Samsung Galaxy S7.

Si quieres ver una comparativa más amplia sobre la calidad de las cámaras de los mejores smartphones del momento, te aconsejamos que visites este análisis: Comparativa de las 8 mejores cámaras de smartphones de hoy

Aquí os dejamos con una galería de fotografías tomadas con el Huawei P9 en tamaño original para que podáis apreciar la calidad de las imágenes en una gran variedad de situaciones.

Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei P9Huawei p9Huawei p9Huawei p9Huawei p9Huawei p9Huawei p9

El Huawei P9 puede grabar vídeo a 1080p a 60 fps pero no es capaz de grabar vídeos con resolución 4K. Los vídeos tienen buena calidad, como se puede apreciar en el siguiente vídeo capturado por el teléfono.

La cámara frontal es de 8MP con apertura f/2.4 y permite grabar vídeo 720p, por lo que debería ser más que suficiente para los amantes de los selfies. La calidad de la imagen es bastante buena, como podemos apreciar en esta imagen.

Llamadas de voz

En las pruebas que hemos realizado la calidad de la voz es correcta y hemos podido mantener perfectamente conversaciones en entornos moderadamente ruidosos sin dificultades.

La aplicación de Llamadas y de Contactos son la misma, con pestañas separadas para el marcador, la lista de contactos y los favoritos.

Precio y competidores

En la web oficial de Huawei podemos encontrar el P9 por EUR 599 y en Amazon España se vende por un precio más asequible de [amazon template=precio&asin=B01DO2VU8Q].

Si nos fijamos en otros teléfonos, tenemos varias opciones interesantes en la gama alta que pueden competir frente al Huawei P9.

El Samsung Galaxy S7 edge ([amazon template=precio&chan=default&asin=B01BYTVG8A]) es probablemente el mejor teléfono Android que puedes encontrar a día de hoy. Cuenta con una pantalla AMOLED de 5.5″ con resolución QHD (2560×1440), procesador Exynos 8890, 4GB de RAM, cámara principal de 12MP y batería de 3.600 mAh. Además cuenta con un exquisito diseño metálico con pantalla curvada a ambos lados y que es resistente al agua.

El LG G5 ([amazon template=precio&chan=default&asin=B01F9DE9WW]) también es una gran opción. Cuenta con una pantalla de 5.3” con resolución QHD (2560×1440), procesador Snapdragon 820, 4GB de RAM, cámara principal de 16MP y batería extraíble de 2.800 mAh. Cuenta con un diseño modular que permite conectar accesorios.

El HTC 10 ([amazon template=precio&chan=default&asin=B01E6U1TCW]) es un teléfono muy potente, aunque bastante caro. Posee una pantalla SuperLCD 5 de 5.2” con resolución QHD (2560×1440), procesador Snapdragon 820, 4GB de RAM, cámaras de 12MP/5MP y batería de 3.000 mAh.

Por último, el OnePlus 3 (EUR 399) es un teléfono con una excelente calidad-precio ya que ofrece un cuerpo de metal, pantalla Full HD de 55, procesador Snapdragon 820, 6GB de RAM, cámara principal de 16MP y frontal de 8MP, y batería de 3.000 mAh con carga ultra-rápida Dash Charge.

Conclusiones

Huawei ha puesto mucho empeño en el desarrollo del Huawei P9, y el resultado es un smartphone que combina unas especificaciones potentes con un diseño de metal muy atractivo.

Comenzado por su diseño, el Huawei P9 es un teléfono con un aspecto muy estilizado, y un tamaño muy compacto que será del agrado de aquellos que no quieren vivir con un voluminoso phablet a cuestas.

Los marcos laterales, superior e inferior del teléfono son bastante estrechos, y el grosor del Huawei P9 está el nivel de los teléfonos más delgados del momento.

Su cuerpo metálico y su pantalla curvada 2.5D hacen además que el teléfono se vea muy atractivo.

La pantalla de 5.2″ es de tipo LCD IPS y cuenta con una resolución 1080p, suficiente para garantizar una buena nitidez. Muchos competidores incorporan paneles QHD o incluso 4K con estos tamaños de pantalla pero, personalmente, no echo de menos más resolución si un mayor número de píxeles implica una menor autonomía .

Los ángulos de visión son amplios, el brillo máximo de la pantalla es bueno (aunque podría ser mejor), los negros son bastante profundos, y el contraste resulta ser elevado. La pantalla tiene un tinte azulado bastante marcado, por lo que la fidelidad de los colores no es la mejor.

El procesador Kirin 955 que incorpora el Huawei P9 ha demostrado ser potente, y obtiene un rendimiento similar al de los procesadores más avanzados de Qualcomm y Samsung.

En el uso diario, el teléfono responde con gran rapidez y no hemos notado ningún signo de parón o lag a la hora de utilizar las aplicaciones más comunes. Tampoco hemos sufrido cierres inesperados de aplicaciones por falta de memoria, algo que no es extraño en otros smartphones.

Sin embargo, el rendimiento gráfico del Huawei P9 no destaca de igual forma que lo hace el rendimiento de su CPU. No es malo, pero no está a la altura de otros teléfonos de gama alta en los benchmarks. Por ahora no es un problema ya que los juegos 3D actuales se mueven con fluidez, pero en un futuro podrían notarse las limitaciones de este chip gráfico.

Huawei distribuye dos versiones del P9 – uno con 3GB/32GB y otro con 4GB/64GB – pero lamentablemente en España solo se comercializa el primero de los dos modelos. Si los 32GB se te antojan algo escasos, por suerte el teléfono permite ampliar el almacenamiento mediante tarjetas micro-SD, aunque no es compatible con Adoptable Storage de Marsmallow así que no podrás formatearlo como almacenamiento interno.

La cámara dual es el elemento que más atención mediática ha generado, gracias a la requete-publicitada colaboración con Leica.

La cámara del Huawei P9 ofrece una buena calidad de imagen, pero esperábamos algo más después de todo el bombo y platillo con el que fue anunciada esta cámara.

A fin de cuentas, las fotografías ofrecen una buena nitidez y un nivel de ruido bastante contenido, pero no son mejores que las que producen el LG G5 o el Samsung Galaxy S7.

Los amantes de la fotografía agradecerán que el Huawei P9 ofrece un buen número de modos manuales.

El Huawei P9 cuenta con una batería de 3.000 mAh, que ofrece una autonomía adecuada pero no tan elevada como otros teléfonos de Huawei que hemos probado en el pasado. Además, la carga es muy lenta – unas dos horas y media – en comparación con otros teléfonos que cuentan con carga rápida.

Como ya es habitual en los teléfonos de gama alta, Huawei ha dotado al P9 de un cómodo lector de huella dactilar, que funciona por contacto y es muy rápido a la hora de identificar la huella. Además permite bloquear el acceso a ciertas aplicaciones.

Su posición en la parte de atrás es cuestionable, ya que personalmente prefiero que están en el frontal o en un lado para tener acceso rápido aun cuando está apoyado sobre la mesa.

Centrándonos en el software del teléfono, Huawei ha incorporado su propia capa de personalización, EMUI 4.1, que añade un gran número de funcionalidades que complementan Android: gestos con el lector de huella y los nudillos, modos de ahorro de energía, control de consumo de batería y conexiones móviles por aplicación, reconocimiento de voz, interfaz de una sola mano, etc.

Ahora bien, en el aspecto visual, EMUI añade a todos los iconos un fondo plano con esquinas redondeadas que no acaba de convencernos. La selección de temas también resulta bastante escasa y, en general, nos gusta más el aspecto de Android puro.

El Huawei P9 está a la venta en Amazon España por [amazon template=precio&asin=B01DO2VU8Q], un precio bastante interesante para un smartphone de estas características.

En definitiva, el Huawei P9 es una excelente compra si andas buscando un teléfono con un diseño metálico atractivo, un rendimiento elevado, una cámara competente y un software con numerosas funcionalidades. Sin embargo, si buscas el mejor smartphone Android del momento, deberías examinar otras opciones.

Lo mejor:

Lo peor:Nota: El teléfono Huawei P9 ha sido cedido amablemente por Huawei España para la realización de este análisis.

[amazon template=iframe image&asin=B01DO2VU8Q]