Hogar >Huawei >Jak się dowiedzieć, czy szpiegują na naszym telefonie?

Huawei

Tiempo: g-soft

On: Mar/19/2023

Categoría: Huawei iPhone Samsung vida digital

Etiquetas: ¿Mi teléfono huawei me está espiando?

SARA BORONDO

Technologia może grać za lub przeciw ludziom.Z jednej strony ułatwia życie dzięki geolokalizacji, wykrywaniu głosu czy możliwości wykonywania procedur z telefonu komórkowego, ale z drugiej otwiera drzwi osobom trzecim lub osobom trzecim do informacji o wszystkich czynnościach podejmowanych przez właściciel numeru telefonu, Twojej komunikacji i haseł, które Cię identyfikują - na przykład w bankach i administracji publicznej.

W większości przypadków część tych informacji dostarczają sami użytkownicy, za każdym razem, gdy aplikacja otrzymuje pozwolenie na dostęp do kontaktów, zapisanych zdjęć lub mikrofonu.Ale oprócz tego przeniesienia prywatności w zamian za wygodę lub usługi, może istnieć możliwość, że ktoś uzyska dostęp do wszystkich tych danych bez tej zgody.Nie chodzi tylko o to, jak organy sądowe mogą wykorzystać upoważnienie do interwencji w telefonie (poprzez technikę zwaną „podsłuchem”, która polega na aktywowaniu mikrofonu telefonu na odległość), ale raczej o aplikację stworzoną do zbierać te informacje nielegalnie.

Aby na telefonie znajdowała się aplikacja, która szpieguje dane użytkownika, konieczne jest, aby ktoś fizycznie uzyskał dostęp do urządzenia, aby go zainstalować lub nakłonić do tego właściciela smartfona.W pierwszym przypadku byłby to z pewnością ktoś bliski właścicielowi urządzenia (np. jego partnerka lub rodzic) i kto może je wziąć i obsłużyć.W przypadku Androida odbywa się to za pomocą przeglądarki, a w iPhonie przez iCloud.Programy używane do szpiegowania kogoś służą do słuchania rozmów telefonicznych, nagrywania ich, poznawania lokalizacji telefonu komórkowego, sprawdzania programów do przesyłania wiadomości, uzyskiwania dostępu do zdjęć i filmów na urządzeniu ...

Oprogramowanie szpiegujące do monitorowania korzystania z telefonu i uzyskiwania dostępu do zawartych w nim informacji

W drugim przypadku prawdopodobnie jest to oprogramowanie szpiegujące, rodzaj złośliwego oprogramowania.Nie idąc dalej, w lutym tego roku grupa naukowców z uniwersytetów Purdue i Iowa wykryła trzy luki w zabezpieczeniach w telefonach komórkowych 4G i 5G o nazwach ToRPEDO, PIERCER i IMSI-CRACING.Jak donosi Baskijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, mogą one służyć do przechwytywania połączeń telefonicznych, przeprowadzania ataków typu spoofing lub śledzenia lokalizacji urządzeń z systemem Android.

Jak się dowiedzieć, czy szpiegują na naszym telefonie?

Metody wykorzystywane przez przestępców do przenoszenia tego złośliwego oprogramowania na telefon komórkowy są bardzo zróżnicowane.Czasami pierwszymi oszustami są programiści: w marcu Sklep Google Play wykrył setki aplikacji zainfekowanych adware „SimBad”, które otwierało wiele reklam.Generowały one strony phishingowe (technika uzyskiwania poufnych informacji podszywając się pod zaufane źródło) i umożliwiały instalację aplikacji bez wiedzy właściciela telefonu.W tym przypadku programiści zostali wprowadzeni w błąd, ponieważ nie wiedzieli, że używane przez nich zestawy programistyczne zawierają wspomniane złośliwe oprogramowanie.

Te szkodliwe aplikacje działają jak wirusy komputerowe, które „infekują” system operacyjny, czasami czyniąc się niewykrywalnymi i przeszukując telefon w poszukiwaniu poufnych informacji, takich jak hasła;także robienie nagrań, które są później wysyłane do szpiega.

Jak sprawdzić, czy ktoś szpieguje przez telefon

Istnieje kilka charakterystycznych oznak, że ktoś szpieguje informacje przechowywane lub przesyłane przez telefon:

-Wygląda na aplikację, której nie zainstalowaliśmy.Jeśli podejrzewamy, że dzieje się coś dziwnego, pierwszym krokiem jest przejrzenie aplikacji zainstalowanych na telefonie, chociaż aplikacje szpiegowskie są zwykle zakamuflowane, aby nie było łatwo je wykryć.

-Bateria szybciej się wyczerpie.Każda uruchomiona aplikacja, nawet w tle, zużywa baterię.Nie oznacza to, że za każdym razem, gdy zauważamy, że nagle bateria wyczerpuje się, dzieje się tak z tego powodu, ponieważ może to być spowodowane aplikacją, którą zainstalowaliśmy lub zaktualizowaliśmy i ma jakiś rodzaj awarii.To sprawdzenie jest bardzo proste, wystarczy przejść do „Ustawienia> bateria” i zobaczyć, które programy zużywały energię w ciągu ostatnich godzin.Jeśli są jakieś nieznane, może to być oprogramowanie szpiegujące.

- Dziwne powiadomienia pochodzą z nieznanej aplikacji.

- Telefon sam się zrestartuje lub nagrzeje, nawet jeśli nie jest używany.

-Sprawdź wymianę danych.Jeśli aplikacja wysyła dane z telefonu, należy to zauważyć w ruchu danych, co można zweryfikować, patrząc na aplikacje, które uzyskały dostęp do Internetu.Aby się dowiedzieć, musisz wejść do menu „Ustawienia> Sieci i Internet” i poszukać opcji „Użyj danych aplikacji”, aby zobaczyć, które aplikacje wysyłają i odbierają informacje.

-Sprawdź historię przeglądarki, aby zobaczyć, czy ktoś wszedł na stronę, aby pobrać aplikację.

Środki zapobiegające instalowaniu oprogramowania szpiegującego na telefonie komórkowym

Metody wykorzystywane przez cyberprzestępców do przenoszenia ich oprogramowania szpiegującego na telefony komórkowe są coraz bardziej wyrafinowane, ale istnieją pewne środki, które pomagają utrzymać nasze smartfony w czystości.

-Chociaż Google używa funkcji „Play Protect” do weryfikacji aplikacji znajdujących się w jej sklepie, czasami niektóre z nich są wykrywane przez złośliwe oprogramowanie.Jednak korzystanie ze Sklepu Google Play jest nadal znacznie bezpieczniejsze niż pobieranie i instalowanie aplikacji (apk) na dowolnej stronie.

-Użyj programu antywirusowego wykrywającego złośliwe oprogramowanie.Są darmowe, takie jak „Avast”.Przydatną pomocą jest również „Conan Mobile”, bezpłatna aplikacja opracowana przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z INCIBE (Narodowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa), która pomaga chronić urządzenie mobilne.Conan informuje o stanie bezpieczeństwa gadżetu i podaje kilka wskazówek.

- Nie trać telefonu komórkowego z oczu i sprawdź, czy nikt inny nie ma do niego dostępu.Pozostawienie go w dowolnym miejscu jest niebezpieczne, jeśli wpadnie w niepowołane ręce i ktoś zainstaluje oprogramowanie szpiegujące.

Co można zrobić, jeśli na smartfonie zostanie wykryte oprogramowanie szpiegujące?

Jeśli jedna z tych aplikacji znajduje się w telefonie, najłatwiej jest usunąć ją z urządzenia tak, jakby była po prostu inną aplikacją, przytrzymując ikonę i przeciągając ją do opcji „odinstaluj”.Ale jeśli nie można znaleźć aplikacji, możesz użyć programu antywirusowego z oprogramowaniem antyszpiegowskim, aby wyeliminować wszelkie ślady złośliwego oprogramowania.

Istnieje inne rozwiązanie, które jest ostateczne i rozwiąże wszelkie problemy ze szpiegowaniem na urządzeniu, ale jest również bardzo drastyczne: zresetowanie telefonu komórkowego do ustawień fabrycznych.Musisz mieć świadomość, że spowoduje to usunięcie wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz danych, dokumentów, zdjęć i filmów, które znajdowały się na urządzeniu.

Tematy

telefon, sieci społecznościowe, cyberbezpieczeństwo, iPhone, Android, HackersTrends