Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sytuacji Huawei

Hogar >Huawei >Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sytuacji Huawei

Huawei

Tiempo: g-soft

On: Sep/26/2022

Categoría: Huawei iPhone Samsung

Etiquetas: ¿Está prohibido el teléfono Huawei en Estados Unidos?

  1. Komórka

Bankructwo na Wschodzie: Samsung i LG zrywają więzi z Huawei

PorDT po hiszpańsku

Wygląda jak kolejka górska dla Huawei.W swojej walce o utrzymanie biznesu w obliczu zakazów rządowych i nieporozumień z różnymi gigantami technologicznymi, sytuacja zmienia się każdego dnia, a informacje stale ewoluują, co wpływa również na użytkowników i osoby zainteresowane jej produktami.Są to wiadomości, raporty, wypowiedzi i wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

AKTUALNOŚCI

Samsung i LG zrywają więzi z Huawei

Obawy Stanów Zjednoczonych dotyczące rzekomego szpiegostwa, które Huawei wykonałby dla rządu w Pekinie, korzystając ze swojego hojnego katalogu produktów, dodały nowy odcinek 9 września.

W wyniku restrykcji nałożonych przez władze prezydenta Donalda Trumpa, Samsung Electronics i LG Display zdecydowały o zaprzestaniu dostarczania swoich ekranów do high-endowych smartfonów chińskiego producenta.

Oferowane wyłącznie przez portal Chosun Biz i powielane w mediach, takich jak Reuters, dodano, że LG Display oddramatyzowało sytuację, podczas gdy Samsung odmówił komentarza.

USA ograniczają wizy dla pracowników Huawei i innych chińskich firm

15 lipca sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że kraj ten ograniczy wizy dla pracowników Huawei i innych chińskich firm.

Stany Zjednoczone „nałożą ograniczenia wizowe na niektórych pracowników… chińskich firm technologicznych, takich jak Huawei, które zapewniają materialne wsparcie reżimom zaangażowanym w łamanie i nadużycia praw człowieka na całym świecie” – powiedział Pompeo dziennikarzom na konferencji prasowej Departamentu Stanu.

„Czy to TikTok, czy jakakolwiek inna chińska platforma, aplikacje, infrastruktura komunikacyjna, ta administracja poważnie potraktowała wymóg ochrony Amerykanów przed ich informacjami, które znajdą się w rękach Komunistycznej Partii Chin” – powiedział.

FCC deklaruje zagrożenie bezpieczeństwa narodowego dla Huawei i ZTE

Federalna Komisja Komunikacji (FCC) ogłosiła chińskim gigantom telekomunikacyjnym Huawei i ZTE „Zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego” 30 czerwca 2020 r.

Przewodniczący FCC Ajit Pai powiedział, że „ciężar dowodów” wspiera tę decyzję.Agencje federalne i prawodawcy od dawna twierdzą, że ponieważ giganci technologiczni podlegają chińskiemu prawu, mogą być zobowiązani do „współpracy z krajowymi służbami wywiadowczymi”, powiedział Pai.Huawei i ZTE wielokrotnie odrzucały te twierdzenia.

„Nie możemy i nie pozwolimy Komunistycznej Partii Chin na wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach sieci i narażanie na szwank naszej krytycznej infrastruktury komunikacyjnej” – stwierdziła większość republikańska FCC w osobnym oświadczeniu.

Stany Zjednoczone pozwolą Huawei współpracować z lokalnymi firmami na parametrach 5G

W poniedziałek 15 czerwca z informacji Reutersa wynika, że ​​Stany Zjednoczone otwierają się na możliwość współpracy Huawei z lokalnymi firmami w kwestiach 5G.

„Departament Handlu USA jest bliski podpisania nowej zasady, która pozwoliłaby amerykańskim firmom współpracować z chińskimi Huawei Technologies w celu ustalenia standardów dla sieci 5G nowej generacji, powiedziały osoby zaznajomione z tą sprawą” – podała agencja.

Chiny reagują na nowe zakazy w USA: „Są arbitralne i zgubne”

W poniedziałek, 18 maja, Huawei na szczycie analityków w Shenzhen kategorycznie odrzucił nowe weto, które Stany Zjednoczone przedłożyły chińskiej firmie do 2021 r., oraz zakaz produkcji chipów.Chiński gigant sprzętu telekomunikacyjnego potępił nowe orzeczenie jako „arbitralne i szkodliwe”.

„Huawei kategorycznie sprzeciwia się zmianom wprowadzonym przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w przepisach dotyczących bezpośrednich produktów zagranicznych, które są skierowane konkretnie do Huawei”, podała firma.

18 maja br. Nikkei Asian Review podał, że Taiwanese Semiconductor Manufacturing Co, największy na świecie półprzewodnik kontraktowy, który napędza wiele wysokiej klasy telefonów Huawei, przestała otrzymywać nowe zamówienia od firmy, która jest jednym z jej największych klientów.Huawei odmówił komentarza, podczas gdy TSMC powiedział, że raport jest „czystą plotką rynkową”.

Donald Trump przedłuża amerykański zakaz korzystania z Huawei do 2021 r.

W środę 13 maja 2020 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podjął decyzję o przedłużeniu do maja 2021 r. zakazu używania sprzętu telekomunikacyjnego firm takich jak Huawei.

„Rozkaz powołał się na ustawę o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych, która daje prezydentowi uprawnienia do regulowania handlu w odpowiedzi na krajową sytuację nadzwyczajną, która zagraża Stanom Zjednoczonym.Członkowie Kongresu powiedzieli, że prośba Trumpa na 2019 r. była skierowana bezpośrednio do chińskich firm, takich jak Huawei Technologies Co i ZTE Corp” – stwierdza Reuters.

Huawei mówi, że w Stanach Zjednoczonych nastąpią działania odwetowe

We wtorek, 31 marca, prezes chińskiej firmy Eric Xu przemawiał na konferencji prasowej i wskazał, że jeśli ograniczenia rządu Stanów Zjednoczonych wobec Huawei będą kontynuowane, może nastąpić odwet ze strony Pekinu.

„Myślę, że chiński rząd nie tylko poczeka i zobaczy, jak Huawei zostanie zabity” – powiedział Xu w południowym mieście Shenzhen.Dodał również, że presja USA na zagranicznych dostawców „będzie destrukcyjna dla globalnego ekosystemu technologicznego”.

Hiszpania: nakazać „natychmiastowe odłączenie” urzędnikom ministerialnym

Do rozbieżności z Białym Domem Huawei dodał niedogodności w Hiszpanii po tym, jak Ministerstwo Obrony zabroniło swoim urzędnikom łączenia się z systemami informatycznymi agencji z urządzeń wyprodukowanych przez chińską firmę.

Wiadomość została przekazana w pierwszej instancji 27 listopada 2019 r. przez madrycki portal La Información, powołując się na źródła, które miały dostęp do rezolucji wydanej przez Sekretariat Generalny Dowództwa Szkolenia i Doktryny.

Komunikat z tematem „Ograniczenia w korzystaniu z Systemów Informacyjnych MON” został rozesłany we wspomnianym miesiącu wśród „wszystkich organów Kwatery Głównej”, które otrzymały polecenie rozpowszechnienia wśród „Jednostek podległych”.

Z nakazu wynika, że ​​żaden współpracownik ministerialny nie powinien łączyć się „z sieciami i platformami Systemu Informacji Obronnej” z telefonów lub tabletów marki Huawei, co zostało rozszerzone o funkcje takie jak korporacyjna poczta e-mail.

Według źródeł konsultowanych przez La Información, Ministerstwo Obrony nakazało ze „szczególnym naciskiem” tym, którzy uzyskują dostęp „punktualnie lub regularnie” do swojej skrzynki pocztowej za pośrednictwem sprzętu azjatyckiego producenta, „natychmiastowe odłączenie”.

Nie podając szczegółów, agencja wskazała później tym samym mediom, że „nie ma weta wobec firmy”.

W 2018 r. Huawei urósł dwucyfrowo i umocnił się jako główny dostawca telefonów komórkowych na rynku hiszpańskim, wyprzedzając Samsunga, poinformował La Información, powołując się na roczny bilans dostarczony przez dyrektora generalnego firmy, Tony'ego Jin Yonga.

Wydaje się jednak, że szczęśliwe dni azjatyckiego giganta technologicznego zakończyły się po tym, jak administracja kierowana przez prezydenta Donalda Trumpa zawetowała go, powołując się na braki w bezpieczeństwie, a wszystko to pośród oskarżeń o szpiegostwo.

Gdy afera została poświadczona, portal z siedzibą w Madrycie się zakończył, sprzedaż Huawei w Hiszpanii spadła o około jedną trzecią, ale potem zbliżała się do „punktu rentowności”.Opisał to wówczas wiceprezes Huawei Mobile Services w Europie, Jaime Gonzalo, który odmówił zagłębienia się w bardziej precyzyjne liczby.

Huawei prosi o usunięcie z „czarnej listy”

Upierając się, że podlega „niesprawiedliwemu traktowaniu”, Huawei zauważył, że przedłużenie tymczasowej licencji generalnej zamówione przez Departament Handlu USA nie będzie miało znaczącego wpływu na jego działalność.

„Jak długo argumentowaliśmy, decyzja Departamentu Handlu o umieszczeniu Huawei na „czarnej liście” była bardziej szkodliwa dla USA niż dla Huawei.Ta decyzja spowodowała znaczne szkody gospodarcze dla amerykańskich firm, z którymi Huawei prowadzi interesy, i już zakłóciła współpracę i podważyła wzajemne zaufanie, od którego zależy globalny łańcuch dostaw.Wzywamy rząd do położenia kresu temu niesprawiedliwemu traktowaniu i usunięcia Huawei z „czarnej listy” – podała firma w oświadczeniu.

Huawei ogłasza raport o zarobkach

Wydaje się, że napięcie z Białym Domem nie wpłynęło na Huawei.Spółka ogłosiła swoje wyniki za III kwartał 2019 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy firma wygenerowała wzrost o 24,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Chińska firma nadal koncentruje się na rozwoju infrastruktury i inteligentnych urządzeń, zwiększając wydajność i jakość swoich działań.W dziale konsumenckim Huawei zauważa stały wzrost w dziale smartfonów, przy czym w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku sprzedano ponad 185 milionów sztuk, co oznacza wzrost o 26 procent rok do roku.Firma odnotowała również szybki rozwój w takich branżach, jak tablety, urządzenia do noszenia i inteligentne produkty audio.

Microsoft chce sprzedawać swoje produkty Huawei

Prezes Microsoftu zwrócił się do Waszyngtonu o zniesienie zakazu dostarczania oprogramowania Windows dla komputerów Huawei.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sytuacji Huawei

Jak donosi BBC, prezes Microsoftu, Brad Smith, powiedział, że nie wierzy, że bezpieczeństwo USA zostanie naruszone przez umożliwienie klientom Huawei korzystania z jego systemu operacyjnego lub aplikacji Office.

„Rządy na całym świecie muszą zająć się swoimi potrzebami w zakresie bezpieczeństwa narodowego, ale uważamy, że jednocześnie błędem byłoby próbowanie otwarcia nowej cyfrowej „żelaznej kurtyny” na Oceanie Spokojnym.Myślę, że to spowolniłoby Stany Zjednoczone i światowe demokracje” – powiedział BBC News.

Dyrektor zauważył, że wiele firm technologicznych, w tym jego, złożyło wniosek do Departamentu Handlu, aby mogły nadal dostarczać Huawei swój system operacyjny.

Smith jest dyrektorem wyższego szczebla firmy, a także pełni funkcję dyrektora ds. prawnych.Jego uwagi pojawiły się podczas szerszego wywiadu udzielonego BBC w celu promowania książki o poglądach Microsoftu na regulacje prawne, między innymi gorących tematach.

Huawei chce sprzedać całą swoją technologię 5G konkurentom

W miarę jak trwa tragiczna sytuacja między rządem USA a Chinami, Huawei próbuje zastosować niezwykłą taktykę, aby znaleźć rozwiązanie poboczne: oferuje sprzedaż praw do wszystkich swoich patentów 5G jakiejś firmie zachodniej.Dyrektor generalny Huawei, Ren Zhengfei, powiedział The Economist, że firma oferuje połączenie wszystkich swoich patentów, licencji, kodów i rysunków technicznych 5G i oferuje je do sprzedaży w ramach jednej transakcji.

Wydaje się, że posunięcie to ma na celu złagodzenie obaw o możliwą dominację Huawei na arenie 5G, do których dochodzą obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego ze strony administracji Trumpa, która twierdzi, że Huawei może być zamieszany w szpiegostwo chińskiego rządu, chociaż firma temu zaprzecza.

Ale powody tej propozycji dotyczą nie tylko sytuacji z USA, ale zdaniem Zhengfei chodziłoby o stworzenie rywala dla chińskiego giganta technologicznego, stwierdzając, że „zrównoważony rozkład interesów sprzyja przetrwanie Huawei”, choć przyznał, że „nie miał pojęcia”, kto może być zainteresowany zakupem.

Nie wspomniano też, ile mógłby być wart cały pakiet 5G Huawei, chociaż wiadomo, że firma zainwestowała miliony dolarów w badania i rozwój tej technologii.

POPRZEDNIE AKTUALNOŚCI

Huawei wprowadza na rynek nowy mobilny chip Kirin, skoncentrowany na 5G

Podczas targów technologicznych IFA 2019, które odbędą się na początku września w Berlinie, Huawei zaprezentuje nowy mobilny układ Kirin kompatybilny z 5G.Chipy Kirin zasilają wiele smartfonów, a Kirin 980 jest flagową wersją znalezioną w Huawei P30 Pro, wraz z kilkoma telefonami Honor, w tym Honor 20 Pro.

W tweecie udostępnionym na koncie Huawei Mobile firma pisze: „Czy jesteś gotowy na 5G?Nadszedł czas, aby przemyśleć ewolucję, ponieważ chipset Huawei Kirin wprowadza nas w przyszłość.”Po komunikacie następuje hashtag #HuaweIFA2019.Kilka dni temu Huawei udostępnił również frazę „Rethinking evolution” wraz z filmem ujawniającym datę prezentacji na IFA 2019: 6 września.

Czy jesteś gotowy na #5G?Czas #RethinkEvolution, gdy chipset #Huawei Kirin wprowadza nas w przyszłość # HuaweiIFA2019 pic.twitter.com/5T60b9QjPj

- Huawei Mobile (@HuaweiMobile) 23 sierpnia 2019 r.

Kirin 980 został zaprezentowany na targach IFA 2018, więc jest więcej niż gotowy do wymiany.Wiadomości Huawei są interesujące, ponieważ przesuwają aspekt 5G nowego chipa, czego Kirin 980 nie ma.Krążą plotki, że Huawei wprowadzi dwie wersje nowego procesora, jedną ze zintegrowanym 5G, a drugą do użytku w telefonach 4G LTE.

Oczekuje się, że nowy Kirin będzie nosił nazwę Kirin 990 i prawdopodobnie zadebiutuje w serii Mate 30, która zostanie ogłoszona we wrześniu lub październiku.

Współpraca MediaTek i Huawei w zakresie tanich telefonów 5G

Zakup telefonu 5G jest droższy niż zakup telefonu, który nie jest gotowy do korzystania z nowej technologii, ale zmieni się to w ciągu następnego roku, gdy pojawią się nowe urządzenia średniej klasy.Huawei chce być kluczowym graczem na tym rynku, ponieważ mógłby osiągnąć porozumienie, które pomoże mu w nadchodzących miesiącach wprowadzić na rynek telefon 5G w konkurencyjnej cenie.

Raport MyDrivers twierdzi, że chińska firma kupi niedawno zapowiedziany układ 5G SoC firmy MediaTek, który podobno będzie zasilał tani smartfon Huawei 5G na początku 2020 roku.

Jeśli informacje ujawnione przez anonimowe źródła są prawdziwe, a Huawei złożył w MediaTek zamówienia na układ 5G SoC, to wyraźnie unika się obecnego zakazu umieszczania „czarnej listy” podmiotów, który obowiązuje Biały Dom, który ma na celu: aby uniemożliwić firmom amerykańskim handel z Huawei.MediaTek, tajwańska firma, współpracuje z TSMC na Tajwanie przy budowie układów.Według raportu, dyrektor generalny MediaTek spotkał się z TSMC, aby potwierdzić, że może zrealizować wymaganą liczbę zamówień na chipy 5G SoC.

Huawei wprowadza HarmonyOS

Plotki okazały się prawdziwe.Huawei w końcu zaprezentował własny system operacyjny pod nazwą HarmonyOS.Platforma oprogramowania przyciągnęła uwagę Huawei Developers Conference w Chinach, gdzie wyjaśniono, że ma oferować „ujednolicone i spójne” wrażenia na różnych urządzeniach, w tym tabletach, urządzeniach do noszenia, komputerach, samochodach i wyświetlaczach. telefony i inne inteligentne urządzenia.Jednak nie trafi na smartfony, przynajmniej na razie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły HarmonyOS, wieloplatformowego systemu operacyjnego Huawei.

Huawei dodaje ostatnie szlify własnemu systemowi operacyjnemu

Nie jest tajemnicą, że Huawei od dłuższego czasu rozwija własny mobilny system operacyjny na wypadek, gdyby kiedykolwiek możliwe było korzystanie z Androida.Teraz, gdy stało się to rzeczywistością ze względu na sytuację w Stanach Zjednoczonych, potrzeba Huawei wydaje się pilniejsza niż kiedykolwiek.

Jak donosi South China Morning Post, chińska firma kończy ostatnie szczegóły w procesie tworzenia własnego systemu operacyjnego o nazwie „HongMeng OS”.Największym wyzwaniem była jego kompatybilność z aplikacjami na Androida, więc Huawei miałby pracować nad systemem, który umożliwiałby jego telefonom pobieranie i uruchamianie aplikacji na Androida, ale z własnym systemem.

Chociaż prace rozwojowe trwają już od dłuższego czasu, system operacyjny Huawei nie ujrzał światła dziennego, ponieważ według wewnętrznych źródeł po prostu nie był tak dobry jak Android.Jednak niektóre posty twierdzą, że możemy zobaczyć nowy system operacyjny Huawei wcześniej niż oczekiwano, a niektórzy zapewniają, że może on zostać ujawniony w tym tygodniu, będziemy Cię informować.

Huawei opracował inteligentny głośnik z technologią Google

Ostatnie doniesienia mówią, że Huawei był przygotowany do uruchomienia inteligentnego głośnika z Asystentem Google, ale ograniczenia rządu Stanów Zjednoczonych w dostępie chińskiej firmy do dostawców technologii z siedzibą w kraju północnoamerykańskim powstrzymały te plany.

Według The Information, Huawei planował zadebiutować na targach IFA w Niemczech we wrześniu tego roku i od razu udostępnić go w sklepach i na rynkach na całym świecie.Ponadto mówiono, że jest zaprogramowany do zakupu online w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji o powiązaniu Huawei z Google nie jest zaskoczeniem.Telefony Huawei korzystają z systemu operacyjnego Android, a smartwatche marki korzystają z systemu operacyjnego Google Wear.Niespodzianką było poznanie zakresu powiązania między nimi, ponieważ - według raportu - Huawei chciał, aby jego linia smartfonów była kompatybilna z Google Auto, odpowiedzią na CarPlay firmy Apple.

Masowe zwolnienia w Stanach Zjednoczonych

Po tym, jak odkryto, że dziesiątki pracowników Huawei mają możliwe powiązania z chińskimi agencjami wojskowymi i wywiadowczymi, doniesienia, że ​​firma planuje masowe zwolnienia personelu w swoich laboratoriach badawczych w Stanach Zjednoczonych, okazały się prawdziwe.

W efekcie firma Huawei Technologies zwolniła ponad dwie trzecie 850 pracowników w swoim oddziale badawczym Futurewei Technologies w Stanach Zjednoczonych.Futurewei, który ma biura w Dolinie Krzemowej, a także w Seattle, Chicago i Dallas, potwierdził, że zlikwidował ponad 600 miejsc pracy.

Wcześniej anonimowe źródła cytowane przez Wall Street Journal twierdziły, że zwolnienia mogą objąć setki pracowników, chociaż niektórzy chińscy pracownicy podobno będą mogli kontynuować współpracę z Huawei, jeśli wrócą do swojego kraju.

Poważne oskarżenia: Huawei i Korea Północna

Napięcia między chińskim gigantem telefonii komórkowej Huawei a Stanami Zjednoczonymi mogą się jeszcze bardziej nasilić po tym, jak artykuł w Washington Post doniósł, że firma rzekomo potajemnie współpracuje z chińską państwową firmą w celu stworzenia i utrzymania sieci bezprzewodowej.

Zarzuty w raporcie wynikają z szeregu wewnętrznych dokumentów, które według Posta pochodziły od grupy byłych pracowników Huawei.Dokumenty te składają się ze szczegółowych zleceń pracy, umów i arkuszy kalkulacyjnych, które śledzą działalność telekomunikacyjną firmy na całym świecie.Według raportu, Huawei współpracował z Panda International Information Technology Co. Ltd., chińską spółką państwową, nad szeregiem projektów przez co najmniej osiem lat.To właśnie ta umowa z Pandą rzekomo utrudniła śledzenie zaangażowania Huawei.

Chociaż Huawei nie jest jedyną firmą prowadzącą interesy z Koreą Północną, niepokój wydaje się wynikać z faktu, że w swoich komponentach wykorzystuje pewne amerykańskie technologie, więc firma mogła naruszyć amerykańskie przepisy dotyczące kontroli eksportu, kiedy dostarczała te komponenty do reżim azjatycki.

Huawei odpowiada

W związku z najnowszymi wiadomościami, które wciąż dolewają oliwy do ognia problemów Huawei, firma ujawniła swoje oficjalne stanowisko, dementując raport i zapewniając, że jej praca jest zgodna z przepisami i prawami krajów, z którymi współpracuje, w tym To united państw.

„Huawei nie utrzymuje stosunków handlowych z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną”, mówi firma.„Huawei w pełni zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach i regionach, w których prowadzimy działalność, w tym praw eksportowych i sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych”.

Odkryto powiązania z chińskimi agencjami wojskowymi i wywiadowczymi

Według nowego raportu opublikowanego przez brytyjską gazetę The Telegraph, dziesiątki pracowników Huawei ma bliskie związki z chińskimi agencjami wojskowymi i wywiadowczymi.Ujawnienie stawia giganta technologicznego w jeszcze trudniejszej sytuacji, ponieważ spowoduje to jedynie, że stanie on w obliczu zwiększonej kontroli ze strony Stanów Zjednoczonych.

Nowa analiza ujawnionych dokumentów pracowników Huawei wykazała powiązania między firmą technologiczną a chińską armią, zwłaszcza jej agencjami cybernetycznymi.Według gazety, londyńska firma Henry Jackson Society ściśle współpracowała z Christopherem Baldingiem, profesorem nadzwyczajnym na wietnamskim Uniwersytecie Fulbrighta i obaj twierdzili, że około 100 pracowników Huawei miało bliskie powiązania z chińskimi agencjami wojskowymi i wywiadowczymi.

„Te życiorysy to skarb.Wydobyliśmy konkretne dokumenty od Huawei i naszym zdaniem odkryliśmy silny związek między Huawei a wszystkimi poziomami chińskiego państwa, chińskim wojskiem i chińskim wywiadem.Wydaje się, że jest to systematyczna i strukturalna zależność” – powiedział Balding The Telegraph.

Huawei pozostaje zablokowany dla sieci 5G w USA

Doradca handlowy Białego Domu, Peter Navarro, powiedział, że Huawei pozostaje odcięty od sieci 5G w Stanach Zjednoczonych, mimo że prezydent Donald Trump powiedział kilka dni temu, że jest gotów złagodzić pewne ograniczenia wobec chińskiego giganta technologicznego.

Navarro powtórzył również stanowisko, że Waszyngton nie spieszy się z zawarciem umowy handlowej z Chinami i że najważniejsze jest osiągnięcie właściwego porozumienia.„Zmierzamy w bardzo dobrym kierunku.To skomplikowane, jak słusznie powiedział prezydent, zajmie to trochę czasu i chcemy to zrobić dobrze.Więc zrobimy to dobrze - powiedział urzędnik.

W weekend Trump spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na szczycie G20 i zgodził się zezwolić amerykańskim firmom na sprzedaż sprzętu Huawei, o ile nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym.Zaznaczył, że decyzja została podjęta, ponieważ firmy amerykańskie wyraziły niezadowolenie z braku możliwości prowadzenia interesów z chińską firmą.Jednak dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej Białego Domu, Larry Kudlow, podkreślił, że Huawei pozostanie na amerykańskiej czarnej liście handlowej pomimo złagodzenia niektórych ograniczeń.

Częściowo zniesiono amerykański zakaz dla Huawei

Częściowo zniesiono zakaz dalszego sprzedawania przez amerykańskie firmy produktów i usług Huawei, ale sytuacja pozostaje tak samo zagmatwana jak wcześniej.O ile z jednej strony Huawei pozostanie na czarnej liście podmiotów w Stanach Zjednoczonych, o tyle prezydent Donald Trump zadeklarował, że „amerykańskie firmy mogą sprzedawać swój sprzęt Huawei”.Jego słowa pojawiły się podczas szczytu G20 w Japonii oraz po rozmowach z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.

Istnieje jednak wyjątek: amerykańskie firmy mogą prowadzić interesy z Huawei „tak długo, jak nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym”.Zwrócił na to uwagę Larry Kudlow, analityk finansowy i dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej rządu USA, który mówił o ogłoszeniu m.in. w Fox News.Wygląda na to, że w najbliższym czasie więcej licencji zostanie przyznanych firmom amerykańskim, a Kudlow zasugerował, że produkty, które będą sprzedawane Huawei, będą tymi, które są powszechnie dostępne w innych miejscach.

@ larry_kudlow o prezydencie zezwalającym na wykorzystanie Huawei w niektórych amerykańskich firmach #FNS pic.twitter.com/dbhrxup7xH

- FoxNewsSunday (@FoxNewsSunday) 30 czerwca 2019 r.

Amerykańskie firmy technologiczne kontynuują współpracę z Huawei

Pomimo zakazu sprzedaży amerykańskich produktów technologicznych i komponentów chińskiemu gigantowi Huawei, nałożonego przez Departament Handlu USA, amerykańscy producenci chipów nadal prowadzili interesy z firmą, wynika z raportu The New York Times.

Giganci, tacy jak Intel, Micron i inne amerykańskie firmy, po cichu ominęły zakaz sprzedaży chińskiej firmy, który został uchwalony w maju, a anonimowe źródła powiedziały gazecie, że sprzedaż sięga setek milionów dolarów i rozpoczęła trzy tygodni temu z komponentami wyprodukowanymi poza Stanami Zjednoczonymi

Otwartym pytaniem jest, czy te transakcje biznesowe bezpośrednio naruszały zakazy, ale nie ma wątpliwości, że takie działania pomagają utrzymać chińską firmę na powierzchni.Huawei szacuje, że inwestuje około 11 bilionów dolarów (11 miliardów) rocznie w komponenty i produkty amerykańskich firm technologicznych.

Fed-Ex odmawia transportu telefonu Huawei do USA.

Kilka dni po oskarżeniu przeciwko FedEx o odmowę transportu telefonu Huawei P30, który był wysyłany z Wielkiej Brytanii do USA z powodu potencjalnych problemów prawnych, teraz firma kurierska złożyła roszczenie prawne w Departamencie. zakazów eksportu i prosząc o zastosowanie dodatkowych środków w celu przestrzegania tych środków.

To jest całkowicie śmieszne.Nasz brytyjski pisarz próbował wysłać nam swoje urządzenie @HuaweiMobile P30, żebym mógł coś sprawdzić — nie nowy telefon, nasz istniejący telefon, który już posiadała nasza firma, właśnie wysyłany między biurami — i TO się stało @FedEx pic.twitter.com/ soaebiqfN6

- Sascha Segan (@saschasegan) 21 czerwca 2019 r.

W rozmowie z Fox News, dyrektor generalny FedEx, Fred Smith, powiedział, że błędy Huawei w wysyłce są symbolem trwającego problemu, w tym kontroli eksportu tworzących „niezrozumiałe sytuacje”, które niszczą reputację firmy.Ponadto w publikacji firma skarżyła się, że nakłada się na nią niesprawiedliwy i niemożliwy do spełnienia ciężar odpowiedzialności, twierdząc, że „FedEx jest firmą transportową, a nie organem ścigania”.

Koniec z aplikacjami na Facebook, Instagram czy WhatsApp

Ostatni cios dla chińskiego giganta technologicznego zadał Facebook Inc., ponieważ firma nie będzie już pozwalać na preinstalację swoich aplikacji w nowych telefonach Huawei.Oznacza to, że te urządzenia nie będą już mogły mieć aplikacji Instagram, WhatsApp czy Facebook, najpopularniejszych sieci społecznościowych na całym świecie, jako części domyślnych opcji na swoich telefonach.Jednak właściciele telefonów Huawei nadal będą mogli pobierać i aktualizować takie aplikacje.

Producenci smartfonów często zawierają umowy na preinstalację popularnych aplikacji na swoich urządzeniach.Jak donosi Reuters, na razie aplikacja Twitter wciąż przybywa z fabryki, preinstalowana na telefonach Huawei na wielu rynkach, ale nie wiadomo, czy również zdecyduje się na wycofanie, a jak dotąd Twitter Inc. odmówił komentarza.

Huawei wraca do sojuszu Wi-Fi i SD Association

Zarówno Wi-Fi Alliance, jak i SD Association dokonały przeglądu swoich relacji z Huawei, aby zapewnić zgodność z zakazem umieszczania na czarnej liście podmiotów wkrótce po jej ogłoszeniu, co spowodowało tymczasowe zawieszenie działalności.

29 maja rzecznik Huawei potwierdził Digital Trends, że jego członkostwo w Wi-Fi Alliance zostało przywrócone.Firma nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, ale należy się go spodziewać w najbliższej przyszłości.

Ostatecznie oznacza to, że Huawei jest upoważniony do dalszego korzystania z kluczowej technologii Wi-Fi w swoich obecnych i przyszłych urządzeniach.Podobne działanie prowadzi stowarzyszenie SD Association, które odpowiada za technologię kart pamięci stosowaną w smartfonach Huawei i innych urządzeniach mobilnych.Członkostwo Huawei zostało również przywrócone 29 maja.

Początek procesu

W połowie maja 2019 r. Departament Handlu dodał Huawei do swojej „czarnej listy” podmiotów, zakazując jej nabywania części i komponentów od amerykańskich firm bez zgody rządu federalnego, który wniósł oskarżenie przeciwko gigantowi chińskiej telekomunikacji w Styczeń.Urzędnicy powiedzieli Reuterowi, że decyzja utrudni, a nawet uniemożliwi Huawei sprzedaż niektórych produktów ze względu na zależność od dostawców z Ameryki Północnej.

Kilka dni po włączeniu komercyjnej czarnej listy Huawei stracił dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Android i wszystkich aplikacji Google, takich jak przeglądarka Chrome czy poczta Gmail. Así lo informó, citando “una fuente cercana al asunto”, la agencia británica Reuters, en una medida que implicaría la ausencia de todo hardware y software del gigante tecnológico estadounidense en las próximas versiones de los dispositivos de la marca china.

Mientras Google analizaba qué productos y servicios prohibirá, los abogados de la empresa asiática estudiaban qué pasos seguir tras el veto establecido por el Departamento de Comercio. Reuters detalló que Huawei conservará la actual versión de Android “disponible a través de licencias de código abierto”, pero ya no tendrá la colaboración ni el respaldo técnico por parte de Google.

Se trataría del primer efecto tangible de una orden ejecutiva firmada por el presidente Donald Trump, en la que prohíbe a las empresas estadounidenses adquirir tecnología de 70 compañías extranjeras, debido al riesgo de que estas incluyan métodos de espionaje, y un nuevo capítulo de la guerra comercial que protagonizan ambas potencias.

Una investigación de Bloomberg estableció a fines de 2018 que China había conseguido integrar un chip en las placas madre de los servidores fabricados por la firma Supermicro, con la que creó una puerta trasera para acceder a información confidencial de 30 empresas, entre ellas Apple y Amazon.

Junto con insistir en su inocencia, la gigante asiática aseguró que “la decisión de Estados Unidos les obligará a emplear equipos inferiores y costosos, quedándose atrás en el desarrollo de la tecnología 5G».

“Restringir la actividad de Huawei en Estados Unidos dañará como última consecuencia a las empresas y consumidores estadounidenses”, sentenció la compañía.

El fundador de Huawei Technologies, Ren Zhengfei, aseveró que “no hemos hecho nada que infrinja la ley”, al tiempo que desdramatizó los efectos del veto. “Nos hemos estado preparando para esto durante muchos años», complementó el también director ejecutivo.

Huawei no se echa para atrás

Por su parte, Huawei está tratando de demostrar que estas medidas no afectarán sus operaciones. Un feed de Twitter de la compañía llamado Huawei Facts citó un artículo publicado en Asia Times asegurando que las prohibiciones no demorarán a Huawei, y que, de hecho, sus operaciones están “a todo vapor”

Full steam ahead: A US ban on sales of electronic components to #Huawei will not stop the tech giant from rolling out #5G mobile networks in Europe. #HuaweiFacts https://t.co/TLoLmxzqc3

— Huawei Facts (@HuaweiFacts) May 20, 2019

Honor, la empresa hermana de Huawei, comunicó a Digital Trends que ha realizado “contribuciones sustanciales” a Android que han beneficiado a todos los usuarios, asegurando que continuarán brindando actualizaciones de seguridad y servicios de postventa a todos los productos de teléfonos inteligentes y tabletas Huawei y Honor existentes, cubriendo aquellos que se han vendido y que todavía están en stock a nivel mundial.

“Continuaremos construyendo un ecosistema de software seguro y sostenible para proporcionar la mejor experiencia para todos los usuarios a nivel mundial”, dijo la compañía en un comunicado.

Si bien Huawei crea sus propios procesadores para sus teléfonos inteligentes, aún requiere hardware de otros fabricantes. Sin embargo, Huawei ha acumulado una reserva de chips para tres meses antes de conocerse el resultado, según Bloomberg.

Huawei ha estado trabajando en un sistema operativo móvil alternativo, según un informe del South China Morning Post del año pasado, ya que existía la preocupación de que la compañía perdería su licencia de Android de Google. El plan fue denominado “el peor de los casos”, pero parece que Huawei podría no tener más remedio que proceder en un futuro cercano.

El gobierno de Estados Unidos se ha comprometido previamente con acciones similares contra otras compañías chinas, especialmente en la prohibición de ZTE el año pasado. Esa prohibición finalmente fue eliminada, lo que debería darle alguna esperanza a los fanáticos de Huawei, pero no es una garantía de que esta situación se resuelva de la misma manera.

Google responde

Ante la controversia surgida después de conocer que los dispositivos de Huawei se quedarán sin Android ni Google, el popular buscador aseguró que están cumpliendo con la norma y analizando las implicaciones para los usuarios de sus servicios, diciendo que «Google Play y las medidas de seguridad de Google Play Protect continuarán funcionando en los dispositivos Huawei existentes».

Sin embargo, siguen habiendo muchas dudas sobre cómo afectará todo esto realmente a los usuario y clientes de Huawei.

For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.

— Android (@Android) 20 de mayo de 2019

Otros fabricantes se unen a Google

Después de conocer lo de Google, Bloomberg también informó de que otros fabricantes podrían unirse a esta situación. En concreto, son Intel, Qualcomm y Broadcom, tres de los principales proveedores de chips del mundo. Pero, ¿esto qué significa? Pues que, al parecer, también estas compañías estarían cortando o cambiando su relación con Huawei y con efecto inmediato. Por ello, según apunta Bloomberg, Huawei se estaría preparando para una situación como esta buscando otras alternativas a sistemas como el de Android, de Google, y el de Windows, de Microsoft. Pero no sabemos realmente cuál será la solución que se tome en último lugar y en qué medida afectará a la propia compañía ya los propietarios de dispositivos de la firma. ** Actualizado el 27 de noviembre de 2019 por Juan José Castillo

Recomendaciones del editor

Las mejores bicicletas eléctricas para 2022

Tesla llama a revisión medio millón de vehículos en EE.UU.

El 2021 fue el año de TikTok: cinco datos que lo confirman

Sin agua, comida con gusanos y más denuncias en fábrica de iPhone

¿Preocupado por usar Wifi público mientras viajas? No deberías estarlo

Los mejores dispositivos para ejercitarte como un campeón en 2022

Don't Look Up: 5 ideas preocupantes que plantea la nueva cinta de Netflix

Este año nuevo, hazte un favor: revisa tus contraseñas

IBM, BMW y Mercedes tampoco asistirán a CES 2022

¿Laptop gamer nueva? Primero instala estas aplicaciones

Los mejores regalos para usuarios de Pixel

Los 7 autos más lujosos en Estados Unidos para 2022

Paciente con esclerosis lateral amiotrófica se comunica con su mente